У Пријепољу, као једној од 40 девастираних општина у Србији, на евиденцији Центра за социјални рад има стотинак породица које живе од социјалне помоћи. Реч је о носиоцима помоћи, међу којима је укупно 174 корисника, то јест чланова породица који такође имају право на извесну надокнаду. Она зависи од тога да ли се ради о малолетној деци, особама неспособним за рад или старим лицима.
Социјална помоћ износи 8.626 динара за носиоца права, међутим право на надокнаду има и сваки наредни члан домаћинства. За пунолетне чланове она износи 4.313 динара и 2.588 динара за малолетне чланове. Али то не значи да сви чланови домаћинства могу рачунати на ове износе. Центар за социјални рад , наиме, има дискреционо право да члановима који су радно способни одбија одређене износе на име такозване „пропуштене зараде“ јер се рачуна да су током месеца могли да остваре неки приход. То се дешава углавном од марта до новембра, када радно способни имају могућности да зараде од сезонских послова. Нема сметњи да они, по основу статуса социјално угрожених, остварују своја друга права као што су право на бесплатну здравствену заштиту, дечји додатак, попуст у обрачуну електричне енергије, народну кухињу…
Према извештају Тима за социјално узкључивње и смањење сиромаштва Владе Србије, око 250.000 грађана користи новчану социјалну помоћ, а око пола милиона становника, није у стању да задовољи основне егзистенцијалне потребе. Поводом Међународног дана борбе против сиромаштва, Тим је навео да четвртина становника Србије живи у ризику од сиромаштва.
Иначе, праг ризика од сиромаштва у 2019. години износио је 19, 381 динара за једночлано домаћинство, док је за домаћинства с двоје одраслих и једним дететом старости до 14 година износио 34.886 динара. Четворочлано домаћинство с двоје одраслих и двоје деце старости до 14 година налазе се у категорији сиромашних уколико је месечни приход нижи од 40.700 динара.
Посматрано према старости, млађи од 18 година највише су изложени ризику од сиромаштва 28,9 одсто, док најнижу стопу ризика од сиромаштва имају особе старије од 65 година, 21,1 одсто У зависности од радног статуса, најизложенија ризику од сиромаштва су незапослени 47,5 одсто, док је најнижа стопа ризика од сиромаштва запослених код послодавца 6,5 одсто. Код самозапослених лица та стопа износила је 25,9 одсто, а код пензионера 17,2 одсто.
М.Ц.