Pružanje knjigovodstvenih usluga je veoma složen posao koji zahteva znanje, stručnost, svakodnevno usavršavanje i pre svega odgovornost prema profesiji. Upravo zbog toga se, do pre desetak godina “moglo na prste jedne ruke” izbrojati koliko je računovodja u prijepoljskoj opštini.
A onda je došlo vreme koje je ponudilo i drugačije uslove za bavljenje ovim poslom pa su se, nakon završenih kurseva i dobijenih sertifikata, njime mogli baviti konobari, frizeri, tehničari…
Podaci kažu da u Srbiji radi nešto više od 2.000 licenciranih računovođa koji poštuju sve međunarodne standarde i imaju kontinuiranu edukaciju. S druge strane, statistika pokazuje da ukupno oko 7.000 ljudi redovno potpisuje finansijske izveštaje preduzeća, a nisu "profesionalci" i ne rukovode se nikakvim etičkim kodeksima. Najveći broj malih firmi poverava vodjenje knjiga upravo takvim malim agencijama, odnosno računovodjama, pa se zato najviše polemiše o odredbi novog Zakona o računovodstvu prema kojoj je jedan od uslova za rad da knjigovodstvene agencije imaju jednog stalno zaposlenog računovodju sa licencom organizacije članice Međunarodne federacije računovodja.
U opštini Prijepolje knjigovodstvenim uslugama bavi se više od trideset agencija, a u samo nekoliko njih rade računovodjne koje imaju licencu za pružanje ovih usluga. Većina agencija posluje samostalno ili ima samo jednog zaposlenog radnika i upravo to će se morati regulisati novim Zakonom.
“ Za one koji rade i imaju praksu sam ispit neće biti veliki problem,dok ostalima koji misle da je za posao dovoljan računovodstveni program, svakako neće biti lako. Inače licenca se obnavlja svake godine i za nju je potrebna kontinuirana edukacija i pohadjanje stručnih seminara, kako bi bili utoku sa propisima koji se stalno menjaju i usaglašavaju”, objašnjava nam Emir Inajetović, računovodja.
Da li će novi Zakon, koji bi do kraja 2023. godine trebalo da reši ovu regulative, smanjiti broj knjigovodstvenih agencija u Prijepolju? Pitanje je, takodje, da li je ovoliki broj agencija potreban opštini u kojoj se, prema podacima Odeljenja za privredu lokalni ekonomski razvoj, tokom prošle godine ugasilo 94 privatnih radnji?
I ovde je reč o nelojalnoj konkurenciji, tvrde računovodje sa kojima smo razgovarali. Posao su im , kažu, preuzele male agencije i oborile cenu usluga. Upravo je neusaglašena cena jedan od najvećih problema jer u pitanje dovodi opstanak agencija koje zapošljavaju veći broj stručnih ljudi:
“ Nije isto kada zapošljavate pet i više radnika ili kada radite samostalno. U Prijepolju imamo situaciju da samostalne knjigovodje rade po ceni koja je niža od realne. Većina klijenata rukovodi se cenom.”
Posebna priča je, kvaliet usluge koja se pruža korisnicima a i to će se,veruju računovodje, vrlo brzo urediti zahvaljujući naprednoj tehnologiji koja putem aplikacija nudi mogućnost provere podataka.
Primera radi, aplikacija “crvenog alarma” značajno je olakšala posao inspektorima. Tamo gde je u knjigovodstvenom poslovanju došlo do greške, inspektorima stiže upozorenje. A to je i jedna vrsta testa za računovodje. Kako one sa licencom, tako i one koji se spremaju za zvanje licenciranog računovođe.
J.B.