Док се у свету последњих година, сектор паркирања у индустрији саобраћаја све више ослања на софистициране системе, разне апликације, уградњу сензора у паркинг места и обраду информација, како би се возачи поуздано “наводили” до слободног места, код нас се проблеми само гомилају. Чак и већи градови каскају за тим иновацијама. Шта онда рећи за Пријепоље које никако да реши проблем паркинга и паркирања. Ово “питање” стављено је на плећа саобраћајне полиције која је, очито, немоћна да га реши. Јер, једини алат који саобраћајци имају у рукама је писање казни за непрописно паркирање. Саобраћајна полиција свакодневно контролише и санкционише непрописно паркирање и апелује на возаче да не паркирају и заустављају своја возила на местима где је то забрањено, јер тиме угрожавају безбедност осталих учесника у саобраћају, ометају нормално одвијање саобраћаја, као и кретање пешака, каже начелник ППУ Пријепоље, Синиша Цвијетић.
Ипак, резултати тог санкционисања се не виде. Непрописно паркираних возила има као термита, свуда, на улицама где се не смеју заустављати, испред продавница, кафића, здравствених установа, паркова… На сваком месту где је остало иоле простора. Та навика наших возача да једном ногом буду у возилу а другом на жељеном месту, никако да ишчезне. Напротив све су разметљивији и бахатији. Посебно када наиђу на пешачку ароганцију, инат или њихов тихи бунт.
Једна од безброј ружних слика ове “окупације” настаје када пешак неће да се склони и да тротоар, као своју слободну зону, уступи возачу. Труби му се, аблендује, псује или вређа.
Да би колико толико спречили ове немиле сцене, обезбедили мало више сигурности пешацима, саобраћајни полицајци су, прошле године, на подручју општине Пријепоље „исписали“ 615 прекршаја непрописног паркирања и заустављања возила. Од почетка ове године до 30. септембра на подручју општине Пријепоље откривено је и санкционисано 307 возача због прекршаја непрописног паркирања и заустављања возила.
Да ли је то мало или довољно за град у ком је, према последњим подацима, региостровано око 11000 четвороточкаша? Заговорници идеје “лупања” по џепу и строге казнене политике рекли би мало је, или да су казне су мале.
Иначе, казне или прекршајни налог за непрописно паркирање осим саобраћајаца може издати комунална милиција и могу вишеструко, чак до пет пута, веће. Рецимо у Београду скупо их стаје непрописно паркирање уколико посегну за тротоаром, травњаком или било којом другом јавном површином . Наиме, новчаном казном од чак 25.000,00 динара казниће се за прекршај физичко лице у случају да се креће, зауставља или паркира возило на јавној зеленој површини, као што су паркови, спомен паркови, зелене површине на скверовима, трговима и око објекта јавне намене. Свако ко се креће, зауставља или паркира возило на јавној зеленој површини, као што су травњаци, дрвореди и други засади, зелене површине дуж обала река и других водених површина, пошумљени терени, рекреационе површине и др., као и на зеленој површини у јавном коришћењу, може очекивати казну од 15 хиљада динара.
Најнижа и највиша казна коју изричу саобраћајци у Пријепољу износи 5.000,00 динара и предвиђена је за кретање, заустављање или паркирање на недозвољеним местима. Ко казну плати у року од 8 дана, пола му се прашта. Било је и оних незадовољних издатим прекршајним налозима који су се обратили Прекршајном суду за судско одлучивање. До 30. септембра овом судском органу поднето је укупно 70 захтева за судско одлучивање.
М.Ц.