Дуго очекивани колор доплер за превенцију развојних поремећаја кукова код новоређенчади, коначно је стигао у Дом здравља. Овај важан дијагностички апарат користиће педијатри за „Служба за здравствену заштиту деце и школске деце“ од којих су четири едукована за рад на њему.
„Прошли смо обуку не само за ову врсту прегледа већ и за ултразвук абдомена и централног нервног система јер током рада увек спустимо сонду и погледамо код новорођенчади и јетру, бубреге и слезину како бисмо заокружили наш превентивни преглед, каже докторица Милица Драгитиновић, једна од педијатара у „Служби за здравствену заштиту деце и школске деце“.
Иначе, скрининг на поремећај кука уобичајено се ради код беба од другог до четвртог месеца, педијатри прате развој и одступања и одмах шаљу бебе код дечјег хирурга или ортопеда на даље поступање. Нови апарат омогућиће нашим педијатрима да свој рад подигну на још виши професионалн ниво“, каже др Драгутиновић. Највећу корист имаће ипак, мали пацијенти и њихови родитељи.
Према њеним речима колор доплер је апарат последње генерације тако да на њему могу да се обављају и прегледи крвних судова а то ће бити вероватно један од њихових наредних корака - да савладају и овај вид обуке како би наши малишани имали потпуно савремену и комплетну здравствену услугу.
„Рад наше службе је својим радом, и превентивним и куративним, био високо оцењене на нивоу региона и наставићемо са задовољством да и даље да радимо овај посао који је на завидном професионалном нивоу, истиче др Драгутиновић.
Директор Дома здравља др Сеад Поровић подсећа да је Служба за здравствену заштиту деце и школске деце пријепољског Дома здравља једна од најбољих не само на региону већ и шире и да су лекари, на челу са начелницом др Зорицом Грбовић, и осталим здравственим кадром, апсолутно посвећени својим пацијентима.
„Због свега тога очекивали смо да у оквиру мера популационе политике које спроводи Влада Србије у сарадњи са општинама, буде донета одлука о финансирању набавке новог колор доплера за потребе Дома здравља у Пријепољу“.
Директор Поровић наглашава да вредност овог значајног дијагностичког апарата износи око 3.500.000 динара а Служба за здравствену заштиту деце и школске деце, добила га је захваљујући, наравно свом раду, али и разумевању Владе и локалне самоуправе, која је такође, учествовала у набавци апарата са 525.000 буџетских средстава.
М.Ц.