Danas je održan Okrugli sto kojim su započete aktivnosti na realizaciji jednogodišnjeg projekta pod nazivom „Inkluzivna zaštita nematerijalnog kulturnog nasleđa:most među kulturama“ koji ima za cilj afirmaciju interkulturalizma u zaštiti i promociji nematerijalnog kulturnog nasleđa u opštinama: Prijepolje, Priboj, Nova Varoš, Sjenica, Tutin i Novi Pazar.
Projekat realizuje Udruženje „Nova vizija“ u partnerstvu sa „Ženskom inicijativom“ iz Priboja, a finansira Evropska unija saVladom Republike Srbije preko programa EU PRO.
Ovo je, u stvari, širenje projekta započetog pre tri godine kojim je omogućeno da se po prvi put predstavnici institucija, ustanova, udruženja ali i zainteresovani pojedinci upoznaju sa procedurom koja omogućava predlaganje pojedinih elemenata nematerijalnog kulturnog nasleđa sa ovih prostora u Nacionalni registar koji je počeo da se pravi pre desetak godina. Pre tri godine, Nacionalnim registrom bilo je obuhvaćeno , kako je to naglasio i Mirsad Duran, predsednik Udruženja „Nova vizija“ samo 36 elemenata, a samo 2 odnosila su se na elemente nematerijalne kulturne baštine sa prostora ovih opština a to su pesme iz vika iz Nove Varoši i pazarske mantije.
Tokom trajanja projekta, u protekle tri godine, akcenat je stavljen na kulturno nasleđe Bošnjaka i zahvaljujući tome, predloženo je još nekoliko elemenata za Naconalni registar, a sjenički-pešterski ćilim već je upisan na nacionalnu listu, a obrađuju se i još neki elementi vezani za tradicionalne instrumente, ishranu, običaje i narodni vez.
Na današnjem Okruglom stolu, neke od primera nematerijalne kulturne baštine sa područja Srbije prezentovala je Snežana Ašanin, koordinator za zaštitu nematerijalnog kulturnog nasleđa Centralne Srbije, koja je istakla da je u međuvremenu na Nacionalnu listu upisan 51 element, a na Svetskoj listi nematerijalne kulturne baštine nalaze se tri elementa sa područja Srbije, a to su: kolo, slava i pevanje uz gusle.
Projekat „Inkluzivna zaštita nematerijalnog kulturnog nasleđa:most među kulturama“ uključiće što više aktera, kako bi stiglo što više predloga i ideja za očuvanje elemenata nematerijalne kulture sa prostora spomenutih opština, u kojima žive Srbi i Bošnjaci, pa je karakteristično i da se mnogi elementi međusobno i prepliću i tako uz bogatstvo različistosti ukazuju i na istorijsku interakciju. Ovim se skreće i pažnja na mogućnosti koje nudi promocija i zaštita ovog nasleđa, kako bi se ono sačuvalo i prenosilo, jer to jesu izazovi sa kojima je suočeno lokalno stanovništvo u pokušajima da se sačuva i zaštiti nacionalni identitet kroz interkulturni dijalog.
I.Hadžagić