Do sredine marta, sportska dešavanja su bila u punom jeku, a onda je uvođenje vanrednog stanja u zemlji zbog korona virusa profesionalne promenilo planove sportista i klubova.
Fudbalska takmičenja su nakon prolećne pause prekinuta, a zatečeno stanje na tabeli je proglašeno za konačno. Oba fudbalska kluba iz Prijepolja uspela su da zadrže status zonaša.
Novi ciklusprijepoljski fudbaleri počeli su u avgustu, ali pred praznim tribinama. “Polimlje“ je dobro startovalo, zatim upalo u rezultatsku krizu, da bi u zadnje tri utakmice prezentovalo fudbal srpskoligaškog nivoa kojim su popravili svoj status na tabeli. U prolećni deo prvenstva ući će sa sedme pozicije, a trener Siniša Ljujić za narednu sezonu najavljuje borbu za plasman u viši rang.
“Jasen“ je u istom period uspeo da ostvari svega tri pobede i tri remija. Brodarevci su polusezonu završili na dvanaestoj poziciji, koja je prema mišljenju stručnog štaba nezadovoljavajuća, pa će u nastavku prvenstva ekipu sa klupe voditi novi trener, Ertekin Rovčanin.
Sredinom juna Prijepolje je posetila delegacija Fudbalskog saveza Srbije. Predsednik krovne fudbalske organizacije u našojzemlji, SlavišaKokeza, tom prilikom je najavio izgradnju terena sa veštačkom podlogom, sredstvima UEFE u visini od oko 150 hiljada evra.
Kada je nakon ulaska u viši ranguprava FK “Jasena” odlučila da organizuje školu fudbala za mlađe generacije nisu ni sanjali da će se na kurs prijaviti i devojčice. Nastupile su naSportskim igrama mladih u Priboju, a bilo je u planu da se ekipa prijavi u neku od mlađih ligaških kategorija,od čega se u međuvremenu odustalo.
Košarkašice “Mileševke“ su jedini lokalni sportski klub koji se takmiči na državnom nivou. Prijepoljke su već drugu sezonu članice Drugelige, a zahvaljujući dobrimi grama, važe za jednog od najvećih favorite za ulazak u elitno prvoligaško takmičenje. I pored nedostatka sponzora,uz skromna finansijska sredstva, košarkašice “Mileševke” će u novu godinu ući sa vodeće pozicije.
Muški košarkaški klub takmiči se u Regionalnoj ligi. KK “Mileševac” ubedljivo drže prvo mesto i važe za favorite za ulazak u viši rang.
Korona virus potpuno je poremetio ritam takmičenja u odbojci i rukometu. Odbojkaški savez Srbije odlučio je da takmičenja, ispod prvoligaškog ranga, prekine i pomeri za novu godinu.Za kraj februara prolongiran je i nastavak rukometnih prvenstava. Klubovima je dopušteno da se dogovore i utvrde termine za odigravanje zaostalih susret i ranije, ukoliko zadovolje zdravstvene uslove.
Atletsku 2020. Godinu odlično je započeo Armin Sinančević. U februaru hicem od 21 metar i 13 centimetara postavio je dvoranski rekord Srbije u bacanju kugle I drugi rezultat u svetu ove sezone. Šest meseci ranije, na Svetskom prvenstvu u Dohi, uspeo je da uđe u finale, bacivši kuglu 21metar i 51 centimetar. Tim rezultatom izborio je plasma među12 najboljih u svetu i ostvario normu za nastup na Olimpijadi u Tokiju, na koji će, nažalost, morati da čeka do 23. jula ove godine, za kada je ovo najveće sportsko takmičenje, zbog pandemije, pomereno.
Almir Memić, član Bokserskog kluba “Miks” je u oktobru, na međunarodnom turniru “Vojvođanska zlatna rukavica” u Subotici, proglašen za najboljeg boksera iz Srbije. Svoju sportsku 2020.godinu Memić je zaokružio bronzanim odličjem na Evropskom prvenstvu, šteo j najveći uspeh u dosadašnjoj karijeri.
Pred kraj godine, krovna sportska organizacija Prijepolja dobila je novo rukovodstvo. Za predsednika Sportskog saveza izabran je Sead Rovčanin, bivši fudbaler i nekadašnji predsednik FK “Polimlja“, dok je mesto sekretara pripalo LukiŠuljagiću, bivšem odbojkaškom reprezentativcu Srbije i Crne Gore.
Od Drugog svetskog rata nijedna kriza nije zaustavilas portska dešavanja na globalnom nivou. Najveća “sportska žrtva“ pandemije korona, sigurno su Olimpijske igre u Tokiju, koje su pomerene za 2021.godinu. Od značajnijih svetskihsportskih takmičenja za 2021.godinu odgođeno je i prvenstvo sveta u atletici, a UEFA je odlučila da za jun 2021. Godine prolongira kontinentalni šampionat u fudbalu.
Sportski događaji samo u određenim društvenim okolnostima dolaze u žižu interesovanja, tvrde sociolozi.Korona virus poremetio je međuljudske odnose i stvorio atmosferu u kojoj se razmišlja o egzistenciji i preživljavanju. Epidemiološkim propisima ispražnjene su tribune sportskih borilišta, a istraživanja javnog mnjenja pokazuju da je televizijska gledanost sportskih nadmetanja opala za oko 50 odsto.
Koronarni šok je pred sport i delatnosti koje ga okružuju postavio velike izazove. Ekonomska kriza koja prati epidemiološku, ostaviće posledice na sportiste I klubove. Sport se stoga nalazi u procesu transformacije i traganju za novim modelima takmičenja, a samo najprilagodljiviji klubovi i sportisti će uspeti da se, u vremenu koje dolazi, zadrže u takmičarskim arenama.
A.R.